Mezoterapia

Mezoterapia to metoda wykorzystywana od lat w medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń skóry, polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych. Jej twórcą jest francuski lekarz Michel Pistor. Pierwotnie metoda ta stosowana była do leczenia m.in. migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych. Od lat 70-tych przeżywa swój „come back”, wykorzystywana przez specjalistów medycyny estetycznej i dermatologii.
Mezoterapia jest niechirurgiczną metoda stosowaną dla regeneracji, poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnego preparatu poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów.

Pierwsze próby wstrzykiwania preparatów leczniczych wbezpośrednio w miejsca objęte chorobą podjął już w latach 50 XX w. francuski lekarz Michel Pistor. Choć początkowo wykorzystywano ją głównie do walki z chorobami neurologicznymi (np. migreną), żylakami i chorobami dróg oddechowych, bardzo szybko znalazła zwolenników wśród dermatologów i lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną. W ciągu ostatnich kilkunatu lat metoda ta jest stale doskonalona, zwiększa się także lista wskazań do jej zastosowania. Sama technika zabiegów polega na śródskórnym wstrzykiwaniu (na głębokość 0,5-2mm) wybranych preparatów farmakologicznych. Sam zabieg nie jest z pewnością bezbolesny, ale wykonany przez wyszkolonego lekarza nie jest nadmiernie uciążliwy dla pacjenta. Ze względu na dość szybką szybki efekt

Ta metoda podawania leków rozwinęła się szczególnie w ostatnich latach, choć pierwsze próby odnotowano już w latach 50 XX w. Polega ona na śródskórnym wstrzykiwaniu (na głębokość 0,5-2mm) bardzo cienką igłą lub odpowiednim aparatem (Dermo-jet) wybranych preparatów farmakologicznych w określonych chorobach skóry. Sam zabieg nie jest z pewnością bezbolesny, ale wykonany przez wyszkolonego lekarza nie jest nadmiernie uciążliwy dla pacjenta.

Wskazania do mezoterapii:

zwiotczenie skóry
profilaktyka przeciwzmarszczkowa
zapobieganie wypadaniu włosów
cellulit (uda, brzuch, pośladki)
rozstępy

Zalety mezoterapii:

metoda naturalna, niechirurgiczna,
roztwory leków, które są podawane powodują zablokowanie komórkowych sygnałów przyswajania tłuszczu, przyspieszają krążenie i spalanie energii,
długotrwałe rezultaty – koryguje zmarszczki, poprawia kondycję włosów, przywraca gładkość skóry, szybko poprawia kondycję i wygląd skóry,
metoda znana i stosowana w Europie od wielu lat.

Częstotliwość zabiegów:

Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu. Ostrzykiwanie skóry najlepiej przeprowadzać zimą lub wczesną wiosną, bo słońce może powodować przebarwienia w miejscu iniekcji.

Przygotowanie do mezoterapii:

tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K – np. Auriderm XO (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo),
2 tygodnie przed zabiegiem odstawić aspirynę,
bezpośrednio przed zabiegiem (1-2 godziny) skórę poddawaną zabiegowi można posmarować kremem o działaniu znieczulającym (np. EMLA) – należy ustalić to indywidualnie z lekarzem w trakcie konsultacji;

Przebieg zabiegu:

Lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki, np. krzemionka, L-karnityna, wyciąg z karczocha, kofeina, witaminy), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle lub pistoletem automatycznie regulującym głębokość wkłuć. Robi się je co 0,5-1,5 cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia są niemal bezbolesne, igła dociera tylko do tkanki tłuszczowej. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem Emla. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów.

Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów:

ból podczas wstrzyknięć – można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)
rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie
bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach
siniaki, krwiaki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny);
W razie tendencji do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy – czasami wymaga to absencji w pracy lub wykonania zabiegu tuż przed weekendem.

Przeciwwskazania do mezoterapii:

alergia
ciąża, okres karmienia piersią
cukrzyca
stany zapalne na skórze, opryszczka
skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)
choroba nowotworowa
stosowanie leków przeciwkrzepliwych

Mezoterapia w odmładzaniu skóry:

Mezoterapię stosuje się profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry takich jak zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.

Częstotliwość zabiegów:

intensywna faza leczenia: 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy
faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na 1-3 miesięcy

Mezoterapia w leczeniu cellulitu:

Mezoterapia jest metodą niezwykle cenną także w walce z cellulitem. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja cellulitu. Zastrzyki zawierają kofeinę, która pobudza mikrokrążenie skóry i wpływa na uwalnianie tłuszczów z komórek. Może wspomagać ją wyciąg z karczocha, nostrzyka żółtego i rutyny, które pobudzają metabolizm tłuszczów. Do mieszanek dodaje się także krzemionkę organiczną, która regeneruje tkankę łączną i włókna kolagenu.

Częstotliwość zabiegów:

faza intensywna: 1 zabieg na tydzień przez miesiąc
faza pielęgnacyjna: 1 raz na miesiąc przez 3 miesiące
zabieg przypominający: raz na pół roku

Mezoterapia w leczeniu łysienia:

Jednym z najczęstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, w których dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów. Terapia łysienia to wstrzykiwanie substancji odżywiających włosy – takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy lub leki przeciwzapalne, które powodują, że następuje regeneracja struktury włosa.

Wskazania:
  • wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji
  • łysienie androgenowe
  • łysienie plackowate
  • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy
Częstotliwość zabiegów:
  • faza uderzeniowa kuracji: 1 zabieg na tydzień przez okres 2 miesięcy
  • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy
Aktywne preparaty do sporządzania koktajli do mezoterapii

Krzeminka organiczna
Znana jest ze swoich właściwości regenerujących tkankę łączną. Wchodzi w skład elastyny, kolagenu i glikoprotein strukturalnych. Na poziomie tkankowym indukuje proliferację fibroblastów i sprzyja regeneracji włókien kolagenowych.

Wyciąg z karczocha zwyczajnego

Aktywnymi składnikami wyciągu są kwasy polifenolowe (m.in. cynaryna). Wpływają na metabolizm glukozy i lipidów. Hamują syntezę cholesterolu i zwiększają jego przemianę do kwasów żółciowych.

Centella Asiatica – wyciąg z wąkroty azjatyckiej

Wyciąg z wąkroty azjatyckiej ma działanie stymulujące biosyntezę kolagenu w skórze właściwej. Opóźnia proces starzenia, dzięki wysokiej zawartości taniny.

Wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny

Preparat łączy dwa aktywne składniki: pochodne kumaryny z nostrzyka żółtego oraz rutynę rozpuszczalną w wodzie. Ogranicza powstawanie obrzęków, wzmacnia odporność i szczelność kapilar. Znajduje zastosowanie w mezoterapii cellulitu, w celu usprawnienia mikrokrążenia i odpływu limfy.

Dekspantenol

Jest to kwas organiczny, produkt redukcji kwasu pantotenowego (witamina B5). znaczenie wizjologiczne witaminy B5 polega na tym, że jest ona składnikiem CoA. Koenzym A wpływa na regenerację i odżywianie struktury włosa.

Kwas hialuronowy

Należy do substancji wypełniających przestrzeń międzykomórkową skóry. Wyjątkowe cechy kwasu hialuronowego, wynikają z jego wysokiej masy cząsteczkowej oraz dużej objętości. Przeplatające się łańcuchy kwasu hialuronowego, wypełniają przestrzenie między włóknami kolagenowymi zatrzymując wodę – działają jak „molekularna gąbka”.

Kofeina

Wpływa na proces lipolizy. Stymuluje rozpad trójglicerydów zawartych w komórkach tłuszczowych, do wolnych kwasów tłuszczowych.

Minoxidil

Wpływa stymulująco na mieszki włosowe i keratynocyty. Przyspieszają syntezę glikozaminoglikanów i przyłączanie cysteiny do mieszków włosowych, co powoduje wydłużenie anagenu (okresu wzrostu włosa).

Proteochondroityna

Należy do glikozaminoglikanów. Jest związkiem silnie absorbującym wodę. Sprawia, że skóra jest bardziej napięta i gładsza.

L-karnityna i TRIAC (tiratricol)

Biora udział w przemianie cholesterolu i trójglicerydów do kwasów tłuszczowych. Pozwalają eliminować efekt „pomarańczowej skórki” i wygładzają skórę.

Pirogronian sodu

Należy do alfaketokwasów i ma działanie energetyzujące. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Wpływa na przemianę kwasów tłuszczowych.

Mesolift – koktajl odmładzający

Mesolift – to jeden z zabiegów mezoterapii proponowanych na twarz. Jest to zabieg odżywiający i wygładzający zmarszczki. W jego skład wchodzi kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym i kwas polimlekowy – substancja naturalnie występująca w organizmie, o działaniu silnie regenerującym i zagęszczającym zwiotczałą skórę twarzy. Dzięki zawartości witamin, mikroelementów, aminokwasów i kwasów nukleinowych koktajl ten, w widoczny i szybki sposób regeneruje skórę, poprawiając jej elastyczność i jędrność. Efekty są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Twarz staje się zdrowsza i promienista.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!