Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Leczenie łuszczycy

Każdy z nas pragnie cieszyć się zdrowiem i doskonałym wyglądem. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a wiele osób zmaga się z różnego rodzaju chorobami, których objawy potrafią skutecznie obniżyć samoocenę i skomplikować życie. Jedną z takich chorób jest łuszczyca, która ma charakter przewlekły i zapalny. Jeśli chodzi o leczenie łuszczycy, Gdynia ma bardzo wiele do zaoferowania. Z przyjemnością udzielimy Państwu niezbędnej pomocy!

Łuszczyca jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą zapalną skóry uwarunkowaną genetycznie, charakteryzującą się zwiększoną proliferacją naskórka, czego wyrazem jest obecność na skórze wykwitów rumieniowo-grudkowych i tarczek, pokrytych srebrzysto-szarawą łuską, ustępujących bez pozostawienia śladu Zmiany skórne wykazują dużą różnorodność obrazu morfologicznego od pojedynczych ognisk chorobowych do ciężkich postaci zajmujących cale powłoki skórne oraz stawy Łuszczyca rzadko zagraża życiu człowieka, ale stygmatyzacja dotkniętych nią osób oraz świadomość jej przewlekłego i jak dotąd nieuleczalnego charakteru w decydujący sposób obniża jakość życia pacjentów. Szacuje się, że choruje na nią około 2% – 4% polskiego społeczeństwa. Początek choroby pacjenci obserwują w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i u seniorów, chociaż najczęściej choroba rozpoczyna się między 16 i 40 rokiem życia.

Łuszczyca występuje u wszystkich ras i we wszystkich szerokościach geograficznych. Częstość jej występowania zależy od wielu czynników m. in. geograficznych, etnicznych i rasowych. W Europie północnej, Australii i Ameryce Północnej choroba ta dotyczy od 1 do ok. 3% populacji rasy kaukaskiej i jest prawie tak samo powszechna jak cukrzyca. Łuszczyca występuje z podobną częstością u obu płci. Różnice obserwowane są jedynie w odniesieniu do wieku, w którym pojawia się pierwszy wysiew zmian chorobowych.

Przyczyna łuszczycy pozostaje nadal nieznana. Prowadzone badania dostarczyły wiele informacji na temat zmian zapalnych w skórze i kinetyki komórek naskórka, co znacząco poszerzyło wiedzę o skórze niosąc nadzieję, że w przyszłości będzie można skutecznie pomóc pacjentom chorującym na to schorzenie. Poznanie mechanizmów immunologicznych przyczyniło się do wprowadzenia leków biologicznych

Różnorodne czynniki, zarówno endo- jak i egzogenne, mogą wyzwalać wysiewy wykwitów łuszczycowych powodując przejście choroby od postaci utajonej do objawowej. Jednym z nich jest uraz. W miejscu urazu skóry, po jej zadrapaniu, skaleczeniu, w wyniku otarcia przez zbyt ciasną odzież, u osób otyłych lub także w wyniku drażnienia (np. w okolicy pieluszkowej u dzieci) w okresie 7-14 dni od chwili uszkodzenia skóry, u 1/3 pacjentów dochodzi do rozwoju wykwitów łuszczycowych. Zjawisko to określa się mianem objawu Koebnera- jest to odczyn izomorficzny. Niekiedy może wystąpić również odwrócony objaw Koebnera, polegający z kolei na ustępowaniu zmian łuszczycowych w miejscach urazu.

Prowokacje egzogenne. Wysiew zmian łuszczycowych niekiedy można wyzwolić na wiele sposobów. Ryzyko wystąpienia zmian zależne jest w tych przypadkach od stadium aktywności choroby. I tak np. pacjent z aktywną łuszczycą jest znacznie bardziej narażony na ryzyko wysiewu niż chory ze stabilną postacią łuszczycy, objawiającą się np. kilkoma blaszkami chorobowymi zlokalizowanymi w obrębie łokci czy kolan.

Czynniki ryzyka obejmują:

a) Czynniki fizyczne: śródskórne lub podskórne iniekcje, szczepienia, ukłucia owadów, oparzenia (wodą, jak również samą parą), tatuaże, abrazja, promieniowanie X, leczenie pijawkami i akupunkturą usuwanie teleangiektazji posterydowych. Promieniowanie ultrafioletowe u większości pacjentów ma działanie korzystne, co można tłumaczyć poprawą zmian skórnych w okresie letnim. Niektórym pacjentom jednak ono szkodzi, a oparzenie słoneczne może wręcz wywołać zjawisko Koebnera.

b) Czynniki chemiczne: oparzenia substancjami chemicznymi, ekspozycja na związki toksyczne, a nawet niektóre leki stosowane miejscowo w leczeniu łuszczycy.

c) Dermatozy zapalne: Wiele chorób skóry w tym infekcje wirusem ospy wietrznej i półpaśca, trądzik różowaty, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, kiła, grzybica. W związku z powyższym w wysiewnej łuszczycy należy działać bardzo ostrożnie, unikać drażniących środków chemicznych, czy stosować mniejsze dawki promieniowania UV.

Prowokacje endogenne.

a) Infekcje. Łuszczycę zwłaszcza postać kropelkową może sprowokować infekcja, szczególnie paciorkowcowa i wirusowe

b) HIV / AIDS. U chorych zakażonych HIV ryzyko wystąpienia łuszczycy wzrasta trzykrotnie, a istniejąca już łuszczyca nasila się. W przybliżeniu ok. 5% osób z HIV / AIDS choruje na łuszczycę. Często są to postacie nietypowe lub występuje zapalenie stawów.

c) Leki.

Przebieg łuszczycy zaostrzają m. in. β-blokery, lit (zawsze), leki przeciwmalaryczne (czasami), nikotyna, inhibitory acetylocholinesterazy, cymetydyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Istnieją doniesienia, że przebieg łuszczycy zaostrzają również ampicylina i tetracyklina. Poza tym łuszczycę mogą wyzwalać różne substancje biologicznie czynne Nagłe odstawienie steroidów (zarówno układowych, jak i silnych, miejscowych), a także innych leków immunosupresyjnych może spowodować pogorszenie łuszczycy i wyzwolić łuszczycę krostkową.

d) Dieta, alkohol, palenie papierosów.

Leczenie choroby przy pomocy odpowiedniej diety jest trudne, ale zmniejszenie podaży kalorii jest zwykle pomocne. Dobrze jest spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, jako że w przebiegu łuszczycy szybciej dochodzi do zespołu metabolicznego. Dieta bogata w nienasycone kwasy ο Ω–3, natomiast ograniczenie kwasów Ω-6 ma uzasadnienie w charakterystycznych dla łuszczycy szlakach metabolicznych kwasu arachidonowego prowadzących do powstawania leukotrienu B4 (LTB4) o silnych właściwościach chemotaktycznych dla leukocytów wielojądrzastych i prozapalnych. Łuszczyca u alkoholików jest zwykle oporna na leczenie. U palaczy tytoniu częściej występuje łuszczyca krostkowa dłoni i stóp.

Leczenie łuszczycy w Gdyni

Nieprawidłowy i nadmierny proces rogowacenia naskórka skutkuje pojawieniem się zmian łuszczycowych na ciele, zwłaszcza na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, w miejscach intymnych, szparze międzyposladkowej, ale także w miejscach widocznych: na twarzy i grzbietach rąk. Czerwone grudki i tarczki pokryte srebrzystoszarawą łuską to objawy, z którymi muszą zmagać się osoby chore na łuszczycę. Choć przyczyny jej występowania nie są do końca znane, wiadomo, że jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Klinicznie rozróżnia się wiele typów łuszczycy skóry oraz łuszczycę stawową, dlatego każda metoda lecenia ma wskazania i przeciwwskazania do postaci występującej u danego pacjenta. Leczenie musi być zindywidualizowane, co niekiedy powoduje rozczarowanie pacjenta, że nie może być zastosowany u niego lek, czy metoda, na którą się nastawił, że będzie leczony.

Wizytę rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu służącego do zdobycia niezbędnych informacji. Pacjent jest badany całościowo, a więc lekarz ogląda nie tylko to miejsce, które pacjentowi przeszkadza, lecz bada całą skórę i wszystkie błony śluzowe jamy ustnej, narządów płciowych okolicy odbytu, skórę głowy owłosionej i paznokcie. Dlatego kobiety powinny przyjść na wizytę w niepomalowanych paznokciach, aby można je było zbadać. Na ich podstawie lekarz leczący będzie mógł uzgodnić z pacjentem ścieżkę postępowania, której celem jest uzyskanie remisji choroby, a więc piękny zdrowy wygląd skóry, poprawę zdrowia ogólnego i wspaniałe samopoczucie. W ośrodku Derm-art znajdują się wyłącznie sprzęty najwyższej klasy, które są w pełni bezpieczne i posiadają wysoką skuteczność skuteczność. Jedną z metod leczenie łuszczycy jest PUVA-terapia, która polega na naświetlaniu chorego długimi promieniami ultrafioletowymi godzinę po zażyciu leku doustnego uwrażliwiającego skórę na promienie UVA. Zabieg trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund do kilku minut i nie wiąże się z większym dyskomfortem. Liczba naświetlań jest dopasowywana do każdego pacjenta na podstawie jego stanu zdrowia. Metoda PUVA słynie ze swojej dużej skuteczności, jest więc sposobem na uzyskanie długotrwałej remisji. Niektórzy pacjenci korzystają z naświetlań promieniami UVB wąskopasmowymi o długości 311 nm. W gabinecie istnieje możliwość ze skorzystania SPA łuszczycowego, który to zabieg odpowiada pobytowi na Morzem Martwym i polega na 20-minutowej kąpieli w solance, naświetlaniu PUVA lub UVB311 i zakończeniu procedury letnią kąpielą olejową. Takie zabiegi przeprowadzane 3 x w tygodniu znacznie skracają czas leczenia. Inną metodą stosowaną w tym gabinecie jest metoda Re-PUVA lub Re-UVB polegająca na łączeniu naświetlać z podawaniem retinoidów. Dla tych, którzy nie mogą dojeżdżać na zabiegi mamy inne propozycje leczenia miejscowego lub ogólnego w zależności od wskazań, przeciwskazań, postaci łuszczycy i chorób towarzyszących. W leczeniu łuszczycy dużą wagę odgrywa dieta.

Niestety z takiego leczenia mogą skorzystać jedynie osoby, które zostaną zakwalifikowane do jednej z tych metod terapii po kwalifikacji klinicznej, (stan ogólny, powierzchnia zajętej skóry, wykluczenie przeciwwskazań) po konsultacjach z lekarzami innych specjalności i po wykonaniu szczegółowych badań biochemicznych. Nie korzystają z tej metody leczenia pacjenci, którzy nie są w stanie dojeżdżać na zabiegi 3 x w tygodniu przez minimum 6 tygodniu, a czasem nawet 3-4 miesięcy.

Dla tych pacjentów pozostaje leczenie miejscowe za pomocą maści, kremów i kosmeceutyków do pielęgnacji, jeżeli zajęta jest niewielka powierzchnia skóry lub leczenie ogólne, jeżeli rozległość i nasilenie zmian chorobowych pozwala na rozpoczęcie takiego leczenia.

W ostatnich latach weszła możliwość leczenia biologicznego. Mało kto kwalifikuje się do takiego leczenia od razu po przyjściu do gabinetu. Wskazania do takiego leczenia obwarowane są wieloma obowiązkami, które muszą poprzedzić takie leczenie. W Indywidualnych Specjalistycznych Praktykach Lekarskich na terenie ośródka Derm-art w Gdyni takie leczenie przygotowawcze trwające nieraz wiele miesięcy lub nawet lat przeprowadza się, tak, aby pacjent w momencie zakwalifikowania się do leczenia biologicznego miał w historii choroby wszystkie potrzebne metody leczenia, które nie będą skuteczne lub będą powodowały dyskwalifikujące do kontynuacji objawy niepożądane.

Lekarze prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie w obrębie ośrodka Derm-art. w Gdyni nie akceptują leczenia alternatywnego, ani nie potwierdzonego badaniami naukowymi w renomowanych czasopismach.

trwa

Pełen profesjonalizm i wysoka skuteczność

Specjaliści dermatolodzy prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie w ośrodku Derm-art w Gdyni doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest żyć z tą chorobą. Szanowni Państwo, proszę się nie martwić – w Indywidualnych Specjalistycznych Praktykach Lekarskich mieszczących się w Ośrodku Derm-art w Gdyni leczymy je wszystkie, dopasowując metody do każdego pacjenta indywidualnie. Niekiedy pacjent wymaga skierowania na leczenie szpitalne. Wykwalifikowana kadra lekarzy prowadzących tutaj swoje Indywidualne Praktyki Lekarskie składa się ze specjalistów z dziedziny dermatologii, w skład których wchodzą profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy nauk medycznych. Jeżeli Państwo są zainteresowani leczeniem choroby, a właściwie jej prowadzeniem również w okresach bezobjawowych lub chcieliby dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej? Zapraszamy do kontaktu!