Derm-art
Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi
Leczenie mięczaka zakaźnego narządów płciowych i podbrzusza
Mięczak zakaźny narządów płciowych i podbrzusza to choroba występująca u dorosłych, w najbardziej aktywnym okresie życia seksualnego najczęściej między 15 i 30 rokiem życia. Bywa, że towarzyszy on innym schorzeniom przenoszonym drogą płciową, zwłaszcza u osób, które mają wielu partnerów seksualnych Zarazić można się również poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami, np. zabawkami, ręcznikiem. Chorobę można „złapać” na basenie, w hali sportowej, w czasie masażu Na mięczaka nie przeniesionego drogą płciową zazwyczaj chorują dzieci do 5. roku życia. Wirus mięczaka zakaźnego bardzo często występuje u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry oraz ludzi z obniżoną odpornością, czyli np. po ciężkich chorobach, przyjmujących leki immunosupresyjne, chorych na nowotwory czy sarkoidozę. Czynnikiem zakaźnym jest wirus z rodziny Poxwirusów, najczęściej wirus MCV-1, rzadziej MCV-2. Można zatem sądzić, że popularny wirus nie wymaga interwencji lekarskiej. Niestety jest to jeden z najczęściej spotykanych błędów w myśleniu. Każde podejrzenie choroby należy skonsultować z lekarzem, chociażby by po to, aby przyspieszyć proces rekonwalescencji i uniknąć powikłań.
Jakie objawy ma mięczak zakaźny?
Choroba objawia się występowaniem twardych, drobnych, półprzezroczysto-białawych guzków, z serowatą zawartością w centrum pępkowatego zagłębienia, które z czasem mogą przybrać wielkość przekraczającą nawet pół centymetra Doświadczonemu lekarzowi zwykle wystarcza to do postawienia diagnozy. Czasem jednak, aby się upewnić co do rozpoznania, zleca on biopsję guzka i badanie histologiczne pobranego materiału. Zwykle stwierdza się obecność kwasochłonnych ciał wtrętowych i ciałek mięczaka zakaźnego. Objawy zakażenia mięczakiem zakaźnym występują nawet po około 6 miesiącach od zarażenia, aczkolwiek pierwsze objawy choroby można dostrzec już po 2-3 tygodniach.
Lokalizacja guzków to twarz, kończyny, choć tak naprawdę wystąpić może w każdym miejscu i w dowolnej liczbie (od kilkunastu do kilkuset guzków). Jeżeli do zakażenia dojdzie poprzez kontakt seksualny, to guzki pojawiają się w okolicach narządów płciowych. Wtedy mamy do czynienia z konkretną odmianą schorzenia – z mięczakiem zakaźnym narządów płciowych i podbrzusza.
Choć choroba nie należy do niebezpiecznych i ze względu na specyfikę patogenu nie wdraża się leczenia farmakologicznego, to nie należy jej lekceważyć. Brak zagrożenia dla zdrowia i życia nie jest bowiem równoznaczny z nieistnieniem problemu. Późne wystąpienie objawów i wysoka podatność na przekazanie choroby drugiej osobie stwarza ryzyko wystąpienia mięczaka zakaźnego u większej populacji.
W Ośrodku Derm-art w Gdyni lekarze prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie zajmują się leczeniem mięczaka zakaźnego. Leczenie mięczaka zakaźnego narządów płciowych i podbrzusza polega na konsultacji lekarskiej oraz jak najszybszej interwencji, mającej na celu przyspieszenie zniknięcia objawów. Kontakt bezpośredni (dotyk) czy pośredni (poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów) to gotowa recepta na przekazanie wirusa drugiej osobie. O ile zdrowemu człowiekowi mięczak zakaźny nie zrobi krzywdy, o tyle osobie o osłabionym układzie immunologicznym może zaszkodzić w większym stopniu.
Leczenie mięczaka zakaźnego narządów płciowych i podbrzusza w Gdyni i Trójmieście
Leczenie mięczaka zakaźnego narządów płciowych i podbrzusza można przeprowadzić w Ośrodku Derm-art znajdującym się w jednym z miast Trójmiasta w Gdyni, gdzie lekarze dermatolodzy prowadzący swoje Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie pomogą w powrocie do pełni zdrowia. Podstawowa metodą leczenia w gabinecie dermatologicznym w Gdyni/Trójmieście jest łyżeczkowanie (curettage). Można stosować leczenie kriochirurgiczne, elektrochirurgicznie lub laserem. Zabieg trzeba powtórzyć 2-3 razy, aby w stu procentach wyeliminować zakażenie. Zdarza się, że po leczeniu na skórze pozostają blizny. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, stosuje się płyny przyżegające, polega ta metoda na smarowaniu zmian środkiem drażniącym, aby sprowokować reakcje zapalną i tak doprowadzić do wygojenia się zmian. Gdy na skórze występują tylko nieliczne guzki zwykle nakłuwa się je i wyciska z wnętrza kaszowatą treść. Po oczyszczeniu guzka skórę smaruje się nalewką jodową, azotanem srebra, roztworem fenolu lub podofiliną. Nieleczony lub zaniedbany poprzez nieprawidłowe traktowanie mięczak zakaźny może skutkować przeobrażeniem w nadkażenie bakteryjne. Uciążliwy świąd towarzyszący chorobie powinien być sygnałem, który zachęci do konsultacji medycznej. Pomimo nieestetycznych zmian, nie warto zwlekać – naszym specjalistom z dziedziny dermatologii oraz wenerologii mięczak zakaźny narządów płciowych i podbrzusza oraz u dzieci nie jest obcy i z pewnością będą wiedzieli, jak pomóc.