Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Mężczyzna idealny
Zabiegi medycyny i dermatologii estetycznej dla mężczyzn w Gdyni i Gdańsku

Atrakcyjność twarzy jest wypadkową wielu różnych czynników i stanowi przedmiot wielu naukowych badań. Naukowcy uważają, że osoby o atrakcyjnych twarzach mają więcej partnerów seksualnych, biorą ślub w młodszym wieku i rzadziej pozostają starymi pannami/kawalerami. To samo dotyczy mężczyzn zainteresowanych partnerami tej samej płci. Preferencje dla twarzy symetrycznych, o typowych proporcjach, widocznych cechach płciowych i zdrowo wyglądającej skórze ludzie przypuszczalnie odziedziczyli po swoich przodkach. Faktem jest, że atrakcyjność twarzy jest ważniejsza od atrakcyjności naszego ciała, z drugiej jednak strony uważa się, że chodzący na siłownię dobrze zbudowani mężczyźni nie powinni mieć trądziku, ani niepotrzebnych szpecących zmian czy zmarszczek. Ogólnie przyjmuje się, że w wielu aspektach życia, atrakcyjność jest wprost proporcjonalna do sukcesu i osiągnięć [1].

Mężczyźni coraz częściej korzystają z zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej, zabiegów w gabinetach kosmetycznych, manicure, pedicure i barberów. Szacuje się, że mężczyźni stanowią około 10% tej grupy pacjentów i ich liczba rośnie.  Czynniki wpływające na wzrost pacjentów płci męskiej to przede wszystkim dążenie do spowolnienia procesów starzenia się,  a co za tym idzie zachowanie jak najdłużej młodego i modnego wyglądu, a także wzrost konkurencyjności na rynku pracy. Na wzrost popularności dermatologii estetycznej ma wpływ coraz większa akceptacja przez społeczeństwo zabiegów z tej dziedziny. Trend nie tylko dotyczy starszych mężczyzn. Wielu młodych mężczyzn decyduje się również na zabiegi, które po pierwsze najczęściej pozwalają na pozbycie się blizn potrądzikowych i innych niedoskonałości młodej skóry, a po drugie mają stanowić pewną profilaktykę i opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek lub nadać jej zdrowy wygląd.

Nadal zastanawiające jest, że pomimo rosnącego zainteresowania zabiegami dermatologii estetycznej przez mężczyzn wciąż marketing większości firm skoncentrowany jest głównie na problemach kobiet a niewątpliwie jest to grupa pacjentów, która ciągle się powiększa.

W ostatnim czasie naukowcy z Chrisem Salomonem, przy pomocy eksperta od mapowania twarzy,  stworzyli wirtualny profil mężczyzny idealnego.  W tym celu wykorzystali między innymi program komputerowy, który wykorzystywany jest przy poszukiwaniu przestępców. Badanie wykazało, że najpiękniejszy mężczyzna jest mieszanką Rayana Gosslinga, Davida Bekhama oraz Brada Pitta.  Czy warto swoich pacjentów upodabniać do tych ideałów?

Powszechnie wiadomo, a ostatnio podkreśla się to zarówno w licznych artykułach jak i na kongresach medycyny estetycznej, że aby zabiegi estetyczne u mężczyzn były udane konieczna jest znajomość różnic w anatomii mężczyzny i kobiety (szczególnie, twarzy, szyi, klatki piersiowej, pośladków, bioder i rąk), biologii skóry oraz podstaw w zakresie procesów starzenia skóry. Kluczem do sukcesu z wyników zabiegów estetycznych na  męskiej twarzy jest indywidualne podejście do pacjenta, zrozumienie i stosowanie odrębnych technik uwzględniających różnice anatomiczne i wiekowe pacjentów. Dzięki tym prostym zasadom unikniemy sfeminizowania męskich rysów twarzy, a przede wszystkim unikniemy powielania wygładu twarzy i zachowamy indywidualność pacjenta.

Różnice w morfologii i fizjologii skóry twarzy kobiet i mężczyzn wynikają z różnych proporcji między poziomem androgenów i estrogenów.  Skóra mężczyzn jest grubsza, twardsza i bardziej szorstka z mniejszą zawartością tkanki tłuszczowej.  Dojrzali mężczyźni mają zwykle ciemniejszy kolor skóry niż kobiety. Badania wykazały, że męska skóra jest mniej wrażliwa na temperaturę, dotyk czy kłucie. Dowiedziono, że u panów występuje bardziej nasilone wydzielanie łoju, niż u kobiet. Anatomia twarzy męskiej różni się w kilku detalach od odpowiednika u płci pięknej.  Do różnic anatomicznych dotyczących twarzy męskiej w zestawieniu z damską należy inna budowa tkanki podskórnej (u kobiet tkanka podskórna ma większą objętość), układu mięśniowego oraz kości czaszki. U mężczyzn większa i silniejsza struktura kostna i mięśniowa przy jednoczesnym deficycie objętości tkanki podskórnej powoduje powstawanie głębokich zmarszczek i bruzd. Budowa kości takich jak obręczy oczodołowej, glabelli, kości policzkowych i żuchwy jest u panów bardziej wyraźna. Zjawisko te potęgowane jest przez znacznie silniejszą niż u kobiet mimikę twarzy.

Cechy idealnego pod względem estetycznym męskiego portretu obejmują, prostokątny kształt twarzy; brwi o poziomym układzie i delikatnym łukowatym kształcie, które są u niektórych panów złączone ze sobą; głęboko osadzone gałki oczne z oczami o ostrych rogach otoczone krótkimi rzęsami;  duży nos;  nieznacznie zaznaczone kości policzkowe;  szerokie usta oraz mocno zarysowane kąty żuchwy (ryc. 1).

Ryc. 1. Różnice między twarzą damską i męską

Proces starzenia u mężczyzn kontrolują przede wszystkim androgeny. Skóra nie tylko jest narządem pozostającym pod wpływem wspomnianych hormonów, ale także jest ich źródłem. Z wiekiem poziom i aktywność androgenów ulega powolnemu zmniejszeniu, dlatego wówczas pojawia się między innymi problem łysienia androgenowego, stopniowy zanik tkanki tłuszczowej twarzy (szczególnie w obrębie środkowej części twarzy), przemieszczanie się ciał tłuszczowych policzków i powiek ku dołowi, a także widoczne stają się fałdy, bruzdy i zmarszczki. Dokonane zmiany są częstym powodem zgłaszania się mężczyzn do gabinetu dermatologii estetycznej.

Podczas gdy narzędzia lekarza wykonującego zabiegi estetyczne pozostają takie same (peelingi, toksyna botulinowa, wypełniacze, lasery) to podejście do zabiegu, zaplanowanie techniki w stosunku do pacjenta płci męskiej i żeńskiej jest zupełnie inne. Obejmuje to odpowiednią ocenę i poszanowanie różnic psychologicznych, anatomicznych i społecznych między mężczyznami a kobietami. [2,3]. Tak więc,  jakie z dostępnych zabiegów są najbardziej popularne wśród panów?

W celu usystematyzowania najkorzystniejszy wydaje się być podział pacjentów na grupy wiekowe. Panowie od 18 do 35 roku życia, najczęściej korzystają z zabiegów redukujących zmiany łojotokowe, blizny potrądzikowe czy rozstępy. Najczęściej są to peelingi medyczne, lasery frakcyjne, RF igłowy czy zabiegi mezoterapii w połączeniu z LEDami poprawiające gęstość skóry.

Fot. 6 Efekty leczenia blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym CO2

Kolejną grupę pacjentów, w Polsce najliczniejszą,  stanowią czterdziestolatkowie.  Są to panowie, którzy najczęściej korzystają z typowych zabiegów, a więc są to zabiegi polegające na iniekcjach toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego, czyli w celu zmniejszenia widoczności pierwszych zmarszczek mimicznych i wymagają, aby zniwelować te, które postarzają, a pozostawić te, które dodają męskości i charakteru twarzy.

Panowie po „pięćdziesiątce” najczęściej zgłaszają się do gabinetów z powodu teleangiektazji oraz w celu minimalizacji szkód posłonecznych jakimi są przebarwienia, plamy soczewicowate, brodawki łojotokowe, włókniaki i nadmierne owłosienie w obrębie nosa i uszu.

Mężczyzn w każdym wieku może dotykać nadpotliwość i tu można zastosować zabiegi z toksyny botulinowej,. Niezależnie od wieku panowie mogą doświadczyć przerzedzenia włosów oraz objawów łysienia. Mężczyźni często decydują się na zabiegi stymulujące odrost włosów z tego powodu. Łysienie jest to zaburzenie równowagi między utratą włosów a ich odrostem.  Jednym z najczęściej spotykanych problemów dotyczących mężczyzn, szczególnie w wieku 40-50 lat, jest łysienie androgenowe. Ponieważ zabiegi z dziedziny dermatologii estetycznej mogą stanowić terapię uzupełniającą zawsze przed wkłuciem igły zaleca się odpowiednią diagnostykę i ewentualne leczenie a potem zabiegi mezoterapii. Aktualnie mamy szeroki wachlarz możliwości, możemy zaproponować pacjentom z łysieniem plackowatym doogniskowe wstrzykiwanie sterydów, natomiast u pacjentów z łysieniem androgenowym uzyskuje się pewną poprawę i odrost włosów stosując mezoterapię z osoczem bogatopłytkowym,, CGR, okta-, deka- i oligopeptydami i innymi klasycznymi preparatami. Najpopularniejsze mezoterapie głowy to Celbooster hair czy NCTF 135 HA

Rewitalizacja skóry za pomocą zabiegów mezoterapii, jest z punktu widzenia dermatologa podstawowym sposobem na zachowanie młodego wyglądu. Dzięki zabiegom mezoterapii, która polega na serii mikronakłuć, mobilizuje się skórę do produkcji kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Wkłucia igły uruchamiają procesy naprawcze w skórze a wprowadzony preparat nawilża i napina ją oraz stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Zabiegi wykonuje się na rożnych partiach ciała, najczęściej skupiając się na twarzy, szyi, dekolcie, skórze głowy i grzbietach rąk. Zabiegi te są wykorzystywane nie tylko w celu redukcji cienkich zmarszczek będących efektem utraty elastyczności skóry i w celu nawilżenia skóry, ale również w leczeniu blizn potrądzikowych innych zanikowych oraz rozstępów.

Dużą popularnością również u pacjentów płci męskiej cieszą się zabiegi rewitalizacji laserowej poprawiające w znacznym stopniu kondycję skóry oraz zabiegi mające na celu usunięcie przebarwień, rumienia, teleangiektazji czy zbędnego owłosienia. Wspomniane procedury z natury rzeczy nie różnią się od tych, które wykonujemy u kobiet tylko wymagają innych parametrów.

Mężczyźni najchętniej jednak wykonują zabiegi spłycające zmarszczki oraz poprawiające owal twarzy. W przypadku stosowania toksyny botulinowej w celu wygładzenia zmarszczek zawsze należy kierować się bezpieczeństwem pacjenta i mieć na uwadze, że techniki iniekcji różnią się w zależności od płci. U mężczyzn toksyna botulinowa szybciej przestaje działać niż u kobiet, ze względu na większą masę mięśniową, większą gęstość naczyń krwionośnych, dlatego zabieg należy powtarzać częściej [4]. Jeżeli chodzi o dawkowanie preparatu to w tym przypadku Blitzer zaleca, aby zwiększać dawkę w porównaniu z zabiegiem w tej samej okolicy u kobiety od 25% do 100% [5].  W przeciwieństwie do kobiet, u których jako pierwsze pojawiają się tzw. kurze łapki u mężczyzn jako pierwsze zaznaczają się grubymi liniami zmarszczki poziome czoła oraz zmarszczki gładzizny. W przypadku zabiegu dotyczącego zmarszczek poziomych czoła zaleca się podanie toksyny w kilka punktów na czole położonych około 4 cm powyżej brzegu oczodołu,  wyznaczone punkty powinny układać się w prostą linę. W swoim artykule na temat toksyny botulinowej u mężczyzn Flynn zaleca leczenie zmarszczek na czole u mężczyzn w ciągu dwóch sesji, podczas gdy pierwsza sesja zajmuje się górną częścią mięśnia czołowego, a druga jego dolną częścią. Odstęp między sesjami powinien wynosić dwa tygodnie.  Warto pamiętać, że wczesne łysienie może zmusić lekarza również do leczenia górnej części mięśnia czołowego. Podczas podawania neurotoksyny w mięśnie gładzizny stosuje się technikę pięciu nakłuć, jedno w mięsień podłużny oraz po dwa w przyczepy mięśnia marszczącego brwi. W tej sytuacji, aby osiągnąć zadowalający efekt należy odpowiednio dostosować dawkę w oparciu o masę mięśniową. Wyjściowo według Flyna należy podczas zabiegu używać dodatkowych 10-20 U (w porównaniu z dawkami stosowanymi u kobiet) oraz obserwować, czy efekt jest zadowalający. W celu wygładzenia zmarszczek gładzizny toksynę botulinową podaje się w inne punkty niż u kobiet [7,8,9]. Badania potwierdziły, że większe mięśnie wymagają wyższych dawek preparatu do uzyskania pożądanego efektu. Podczas korekcji kurzych łapek trzeba pamiętać, aby nie podać preparatu za nisko, bo w efekcie możemy osłabić musculus zygomaticus major i niekorzystnie wpłynąć na  zdolność do uśmiechu.

  fot. 1 Zmarszczki poziome czoła. Kształt brwi u mężczyzn jest zazwyczaj bardziej prostoliniowy.

Fot. 2 Zmarszczki gładzizny

Fot 3. Kurze łapki

Wygląd powiek dolnych świetnie poprawia trzykrotna kuracja Sunecosem. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy są dobrym rozwiązaniem likwidującym powstające zmarszczki oraz poprawiającym owal twarzy. Panom zależy przede wszystkim na zachowaniu naturalności.  Chcą po zabiegu czuć się młodsi i mniej zmęczeni,  wyglądać zdrowo, świeżo, niekoniecznie pięknie. Niewłaściwe podejście może spowodować, że mężczyzna będzie wyglądał karykaturalnie. Należy wystrzegać się zarówno zbytniej feminizacji jak i maskulinizacji męskich rysów twarzy.  Zachowanie równowagi uchroni lekarza od niepowodzenia. W tym przypadku również anatomia i fizjologia dyktują rodzaj wybieranego produktu, którym wykonywać będziemy zabieg. Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi w gabinecie są zabiegi wolumetryczne, redukujące cienie pod oczami,  przywracające objętość w środkowej części twarzy, wygładzające bruzdy nosowo-wargowe.

Fot. 4 Korekcja bruzd nosowo-wargowych

W przypadku zabiegu w obrębie doliny łez (i nie tylko) trzeba pamiętać, że mężczyźni są bardziej wrażliwi na potencjalne skutki uboczne leczenia, jedną z przyczyn jest to, że ich skóra jest grubsza o około 10-15%. Szczególnie we wspomnianym obszarze zaleca się kaniulę 25 G, co minimalizuje uraz i ewentualne krwawienie. W obszarze doliny łez u mężczyzn rzadziej spotyka się obrzęki powiek dolnych, co oznacza, że ​​w tych obszarach można stosować stosunkowo bardziej hydrofilowy kwas hialuronowy [10]. Natomiast do konturowania twarzy najlepiej użyć wypełniacza o silnym potencjale podnoszenia. Poniższe schematy przypominają o różnicy w podawaniu depozytów kwasu hialuronowego. Podczas zabiegu podkreślenia kości jarzmowych, preparat deponujemy, głęboko na okostną niżej i bardziej przyśrodkowo w porównaniu ze schematem dotyczącym pań. W przypadku zabiegu kwasem hialuronowym w obrębie brody, linie odgraniczające zakres zabiegu przeprowadzamy szerzej niż u kobiet, a więc w dół od kącików ust. Są to metody, uwzględniające anatomię męskiej twarzy, uniemożliwiające przerysowanie pacjenta. Miejsca iniekcji przedstawiają ryciny poniżej.

Ryc. 2 Miejsca podania kwasu hialuronowego.

U mężczyzn intensywnie uprawiających sport, szczególnie po 40 roku życia, obserwuje się zapadnięte policzki. Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zastosowanie preparatu, w którym w żelowej matrycy zawieszone są mikrocząsteczki wapnia. Preparaty z hydroksyapatytem wapnia przywracają utraconą objętość oraz stymulują naturalną produkcje kolagenu. Efekty po zabiegu są bardzo naturalne i długotrwałe.

Fot. 4. Ubytki tkankowe w okolicy podjarzmowej u 46-letniego mężczyzny.

Podsumowując, nadrzędną zasadą niezależnie od płci pacjenta, którą powinien kierować się lekarz zajmujący się dermatologią estetyczną, jest znajomość anatomii i umiejętność spełnienia oczekiwań swoich pacjentów. Ponadto umiejętność zachowania równowagi między nadmierną maskulinizacją i feminizacją pacjentów jest gwarancją sukcesu. Mężczyźni w gabinetach dermatologów estetycznych będą pojawiać się coraz częściej, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta.

Piśmiennictwo:

  1. Little A et al. “Facial attractiveness: evolutionary based research”, Philosophical Transactions B of The Royal Society, 366(1571) (2011), pp.1638-1659
  2. Kotani K, Tokunaga K, Fujiko S et al. Sexual dimorphism of age-related changes in whole-body fat distribution in the obese. International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders. 1994;18 (4):207-202
  3. Shimokata H, Tobin JD, Muller DC et al. Studies in the Distribution of Body Fat: I. Effects of Age, Sex, and Obesity. J Gerontol. 1989;44(2):M66-73
  4. Keaney T, ‘Male aesthetics’, Skin Therapy Letter, 20(2), 2015.
  5. Blitzer A. Botulinum toxin A and B: a comparative dosing study for spasmodic dysphonia. Otolaryngol Head Neck Surg 2005; 133(6): 836–8
  6. Flynn TC. Botox in men. Dermatol Ther 2007; 20(6): 407–13
  7. Waldemar Placek. Komentarz do „Materiały wypełniające i toksyna botulinowa”.– Dermatol. 2002 nr 1 s. 20.
  8. Waldemar Placek. Zastosowanie toksyny botulinowej w dermatologii – Przegląd Dermatol. 2002 T. 89 nr 4 s. 257-262.
  9. Wollina U, Goldman A. Facial aesthetics for males: a focus on minimally invasive procedures. PRIME 2012; 2(4): 16–27