Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Badana nadwrażliwości na światło

Nadwrażliwość na światło jest dużym dyskomfortem pacjenta i może objawiać się zaczerwienieniem skóry w miejscach eksponowanych na światło słoneczne nawet po bardzo krótkim przypadkowym przebywaniu na słońcu, uciążliwym bólem oczu przy ich ekspozycji na działanie promieni słonecznych i światła – także w przypadkach natężenia na bardzo niskim poziomie w zwykły pochmurny dzień. Przyczyny nadwrażliwości nie muszą jednak bezpośrednio łączyć się z chorobami skóry czy narządu wzroku. W bardzo wielu przypadkach objaw ten może wiązać się z różnego rodzaju chorobami, zwłaszcza związanymi z układem nerwowym czy chorobami metabolicznymi. Często nadwrażliwość na światło jest też efektem stosowania niektórych leków. Jeśli mają Państwo objawy nadwrażliwości na światło słoneczne prosimy o zgłoszenie się do jednego z lekarzy prowadzących działalność w postaci Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w ośrodku Derm-art, gdzie wykonuje się badania nadwrażliwości na światło w Gdyni. Badania te wykonuje lekarz specjalista dermatolog we współpracy z fizjoterapeutą. Próby rumieniowe w Gdyni to tzw. próby świetlne, które wykonuje się przy wykorzystaniu odpowiednich dawek promieniowania UVA i UVB oraz niekiedy poszczególnych długości promieniowania widzialnego. Celem prób rumieniowych jest zbadanie powstających zmian rumieniowych na skórze, co w konsekwencji pozwala oszacować tzw. próg rumieniowy, czyli najmniejszą dawkę promieniowania, która powoduje pojawianie się rumienia. Jeśli więc potrzebują Państwo wykonać niezbędne testy, prosimy o telefon i rezerwację terminu konsultacji.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości na światło?

Nadwrażliwość na światło może być wrodzona albo być wynikiem różnego rodzaju schorzeń nabytych, przyjmowanych leków, diety, a nawet stosowanych kosmetyków. O chorobach wrodzonych przebiegających z nadwrażliwością na światło takich jak Skóra pergaminowata i barwnikowa (Xeroderma pigmentosum), Zespół Blooma, niektóre porfirie – rodzice pacjentów dowiadują się w okresie noworodkowym czy niemowlęcym. Badania nadwrażliwości na światło przydatne są szczególnie, kiedy objaw ten pojawia się u osób dorosłych. Jeżeli na podstawie wywiadu wykluczy się przyczyny nadwrażliwości braniem leków czy stosowaniem kosmetyków fototoksycznych albo fotoalergicznych pacjent powinien przeprowadzić takie badania.

Kiedy zgłosić się na badanie?

Lekarze prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie wraz z Pracownią Fizyko- i Fototerapii znajdujących się w ośrodku Derm-art poza Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed w Gdańsku jako jedyni w Trójmieście mają sprzęt do wykonywania takich badań. Wskazaniem do badania nadwrażliwości jest zaobserwowanie u siebie nieprawidłowej reakcji na światło słoneczne, szczególnie w dni pochmurne, po przypadkowej ekspozycji przez szybę, czy powstanie rumieni z pozostawieniem przebarwień. W takim przypadku dobrym pomysłem jest wykonanie badania nadwrażliwości na światło w Gdyni.

Na czym polega badanie nadwrażliwości na światło?

Badanie nadwrażliwości na światło rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu. Po zapoznaniu się z problemem pacjenta można przejść do wykonania badania. Badania nadwrażliwości wymagają zgłaszania się do specjalistów przez kilka dni po wykonaniu prób świetlnych. W ośrodku Derm-art w Gdyni badania nadwrażliwości na światło są przeprowadzane przez specjalistów dermatologów z wieloletnim doświadczeniem i tytułami naukowymi dr med., dr hab. i profesorów prowadzących pod tym adresem Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie. Ekspozycję na poszczególne długości fali wykonuje doświadczony mgr fizykoterapii, Serdecznie zapraszamy do rejestracji terminów wizyt.

PRÓBY RUMIENIOWE W GDYNI

Próby świetlne polegają na ocenie powstających zmian rumieniowych na skórze pod wpływem kontrolowanych dawek promieniowania słonecznego lub poszczególnych pasm widma tego promieniowania. Próby świetlne powinny być standardową procedurą wykonywaną u pacjentów przygotowywanych do zabiegów fototerapii i fotochemoterapii celem określenia początkowej dawki zabiegu i wykluczenia ewentualnej nadwrażliwości na dany zakres widma słonecznego. Wskazaniem do wykonania prób świetlnych jest również podejrzenie tocznia rumieniowatego, porfirii skórnej późnej, wyprysku słonecznego, słonecznego zapalenia skóry, innych fotodermatoz czy pokrzywki świetlnej, a nawet w niektórych odmianach łuszczycy i trądziku różowatego. Próby rumieniowe stosuje się zwłaszcza w celu zdiagnozowania chorób skórnych.

MINIMALNA DAWKA RUMIENIOWA I FOTOTOKSYCZNA

Minimalna dawka rumieniowa (Minimal Erythema Dose) (MED) – jest to najmniejsza ilość energii danego promieniowania wyrażona w J/cm2, która powoduje wystąpienie na skórze równomiernego rumienia widocznego w całym naświetlonym polu po 24 godzinach. Badanie wykonuje się na skórze pleców, lub lepiej na skórze zakrytej np. pośladków naświetlając 6 pól skórnych o wymiarach 1,5 x 1,5 cm wzrastającymi dawkami badanego promieniowania UVB. Minimalna dawka fototoksyczna (Minimal Phototoxic Dose) (MPD) – określa najniższą wartość promieniowania UVA w połączeniu ze ściśle zdefiniowaną dawką środka fotouczulającego (np. 0,6 mg/kg 8MOP doustnie), która wywołuje po 48 godz. rumień, a po 72 godz. przebarwienie. Utrzymywanie się rumienia dłużej niż to wynika z definicji świadczy o nieprawidłowej reakcji na promieniowanie, dlatego pacjenci niekiedy muszą zgłaszać się do 14 dni po naświetleniu próbnymi dawkami promieniowania. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie również próby fototoksycznej lub fotoalergicznej. Wówczas w pierwszym przypadku skórę dodatkowo należy posmarować substancjami wykazującymi właściwości fototoksyczne. W drugim przypadku konieczne jest założenie testów naskórkowych z alergenami na czas równy 24 W ośrodku Derm-art w Gdyni wykonujemy próby rumieniowe oraz badania nadwrażliwości na światło. Na miejscu pracują doświadczeni specjaliści prowadzący swoje Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie: profesorowie, doktorzy habilitowani oraz doktorzy nauk medycznych są do Państwa dyspozycji, aby Państwu pomoc. Serdecznie zapraszamy więc Państwa do kontaktu i umówienia wizyty.