Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Radiofrekwencja RF mikroigłowa Gdynia - Fale radiowe

Radiofrekwencja (radiofrequency, RF) –Terapia w Gdyni

Leczenie falami radiowymi, czyli promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal radiowych (3Hz-3THz) jest metodą wykorzystywaną w zabiegach odmładzania skóry i redukcji tkanki tłuszczowej najczęściej w zakresie od 0,5 – 7 MHz. Właściwa angielska nazwa radiofrequency, RF została przez kosmetologów niewłaściwie spolszczona. Według fizyków i językoznawców obowiązuje w języku polskim nazwa: leczenie promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal radiowych.

Leczenie falami radiowymi przez końcówkę mikroigłową, czyli mikroigłową emisją promieniowania elektromagnetycznego o długości fal radiowych (tzw. z ang. nidling radiofrequency spolszczona bez zgody fizyków i językoznawców polskich jako neologizm radiofrekwencja) zwana jest popularnie radiofrekwencją mikroigłową. Jest to jednak tylko neologizm kolokwialny

Efekty zabiegów Falami Radiowymi w Gdyni

Zabiegi odmładzające z zastosowaniem fal radiowych w Gdyni wykorzystuje się głównie w celu:

 • poprawy  jakości skóry
 • spłycenia zmarszczek,
 • poprawienia owalu twarzy,
 • redukcji obrzęków pod oczami,
 • redukcji podbródka,
 • uniesienia opadających powiek,
 • likwidacji obwisłych policzków
 • uzyskania efektu liftingu
 • odbudowy kolagenu

Mechanizm odmładzania radiofrewkwencją

Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem dochodzi do ujednostajnienia kolagenu i redukcji włókien kolagenowych i elastycznych. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Mechanizm redukcji tkanki tłuszczowej

Wytworzone przez fale radiowe ciepło indukuje w tkance tłuszczowej proces selektywnej termolipolizy, który prowadzi do rozkładu trójglicerydów, zawartych w adipocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Dodatkowo obserwowane jest zwiększone krążenie krwi oraz przyspieszenie metabolizmu, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej. 

Zabiegi takie wykorzystuje się przede wszystkim w celu:

 • konturowania ciała,
 • redukcji cellulitu,
 • zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała,
 • obkurczania i ujędrniania skóry ciała.

Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali. Zabiegi z wykorzystaniem promieniowania o częstotliwości fal radiowych opierają się na wywołaniu efektu termicznego w tkance. Urządzenia stosowane przy wykonywaniu tego typu zabiegów wyposażone są w elektrody, między którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące, ewentualnie żele nanoszone na skórę, które chronią ją przed oparzeniem. Badania wykazały, że kilkakrotne przejście głowicą emitującą fale radiowe o niższej energii w danym obrębie skóry, daje lepsze efekty terapeutyczne niż jednorazowe zastosowanie fali o wyższej energii.

Przeciwskazania do zabiegu Falami Radiowymi

Przeciwwskazania do zabiegów przy użyciu promieniowania elektromagnetycznego o długości fal radiowych

 • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i wszelkimi metalowymi implantami w ciele,
 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • osoby chore na nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym,
 • osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami krążenia obwodowego.

Rodzaje zabiegów Falami Radiowymi w Derm-art Gdynia

Zabiegi z użyciem fal radiowych są ciągle ulepszane i modyfikowane, a także kojarzone z innymi metodami, aby dawać lepsze efekty. W gabinetach znajdujących sie na terenie Ośrodka Derm-art w Gdyni wykorzystywanymi połączeniami są:

 • IPL + RF, czyli połączenie intensywnego, pulsacyjnego źródła światła i promieniowania elektromagnetycznego o długości fal radiowych. Fale radiowe mają na celu wzmacnianie działania IPL. Takie połączenie stosowane jest między innymi przy epilacji czy usuwaniu przebarwień.
 • Frakcyjna RF mikroigłowa, czyli połączenie mikroigieł z falami radiowymi. Dzięki mikronakłuwaniu skóry, fala radiowa może łatwiej i szybciej penetrować w głąb skóry. 

Zabiegi wykorzystujące jedną z najnowszych niechirurgicznych technik służących utrzymaniu młodego wyglądu. Nie wykorzystuje ona lasera. Jest to opatentowany system oparty na zastosowaniu energii o częstotliwości fal radiowych (RF). Zaawansowana technologia Cool-Gel korzysta z żelu zamrażającego do chłodzenia zewnętrznej powierzchni skóry w czasie, gdy energia RF delikatnie ogrzewa i modyfikuje tkanki miękkie znajdujące się pod skórą. Prowadzi to do kurczenia się i napinania włókien kolagenowych. Zabieg jest krótki i nie wiąże się z utratą krwi.

Radiofrekwencja w Gdyni może być stosowana w leczeniu skóry twarzy, w tym:

 • obwisłego podbródka
 • fałdów nosowo-wargowych
 • zmarszczek wokół ust
 • zmarszczek lub fałdów pomiędzy brwiami
 • linii czołowych
 • nadmiaru skóry na górnej powiece
 • „kurzych łapek”
 • zmęczonego, smutnego wyrazu twarzy

Szybkie wyniki zabiegów Radiofrekwekcji w Gdyni

Wiele osób zauważa pierwsze rezultaty już po jednym zabiegu RF (szczególnie na dekolcie), a czas poprawy wynosi do 6 miesięcy. Lekarz wyznaczy odpowiednią dla Państwa liczbę zabiegów.

W zasadzie po tym zabiegu nie przewiduje się żadnego okresu rekonwalescencji, jaki jest potrzebny zwykle po chirurgicznych zabiegach estetycznych. Od razu można powrócić do codziennych zajęć. Miejscowe niewielkie zaczerwienienie widoczne jest zwykle przez niecałą godzinę, a nigdy dłużej niż 24 godziny na twarzy i 3 doby na ciele. Pełny efekt zabiegu RF ujawnia się stopniowo przez kilka miesięcy; można oczekiwać, że utrzyma się on przez rok do dwóch lat. Czas ten jest zmienny u różnych pacjentów. Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu estetycznego, należy się spodziewać, że z biegiem czasu jego efekty będą zanikać. Można wówczas zabieg powtórzyć. Skóra nie przestaje sie naturalnie starzeć.

Technika RF była ulepszana i dopracowywana poprzez całe lata zbierania doświadczeń z coraz doskonalszymi metodami leczenia i urządzeniami wykorzystującymi energię o częstotliwości fal radiowych (RF)

Zabiegi wykorzystujące technikę RF w Gdyni są wykonywane bez stosowania znieczulenia. Aktywacji głowicy fal radiowych towarzyszy krótkie odczucie łagodnego lub intensywnego gorąca w okolicy poddawanej zabiegowi, po czym odczuwalny jest natychmiast łagodzący efekt działania żelu chłodzącego.

Skóra twarzy i szyi może stać się bardziej napięta co zapewnia łagodny, niechirurgiczny efekt uniesienia brwi i wygładzenia twarzy. Zabieg taki stosowany jest często w przypadku obwisłego podbródka. Wówczas wykorzystuje się fale radiowe na twarz. Efekt napięcia skóry może być wykorzystywany do wzmocnienia zbyt luźnej lub obwisłej skóry pokrywającej inne części ciała, takie jak brzuch czy nogi. Większość pacjentów dostrzega wyniki zabiegu od razu po jego wykonaniu. Może się jednak zdarzyć, że będą się one ujawniać stopniowo w okresie trzech do sześciu miesięcy w miarę napinania się skóry i formowania nowych włókien kolagenu. W zależności od tego, która okolica została poddana zabiegowi, jak luźna jest skóra oraz jakie są oczekiwane rezultaty, konieczne może być wykonanie więcej niż jednego zabiegu.

Efekty zabiegu utrzymują się przez 12 do 24 miesięcy. Skóra, tak jak dotąd, podlegać będzie normalnemu procesowi starzenia się i ostatecznie można będzie zechcieć poddać się kolejnemu zabiegowi.