Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Terapia fotodynamiczna PDT w Gdyni i Gdańsku

Terapia fotodynamiczna PDT (z ang. photodynamic therapy) jest to forma leczenia, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na swoistą długość promieniowania światła, katalizują powstanie tlenu singletowego i innych reaktywnych form tlenu (rodników), w wyniku czego dochodzi do toksycznego uszkodzenia komórek nowotworowych i innych komórek szybciej dzielących niż zdrowe komórki w otoczeniu. PDT wykazuje również zdolność do zabijania komórek mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów. Terapia fotodynamiczna jest stosowana do leczenia wielu schorzeń. Jest uznawana za mało inwazyjną, jak i minimalnie toksyczną metodę.

Terapia fotodynamiczna PDT w Derm-art Gdynia

Terapia fotodynamiczna zwana również PDT jest nowoczesną i uznaną na całym świecie metodą leczenia stosowaną w dermatologii. Metoda ta pozwala na szybkie i bezkrwawe leczenie za pomocą środka światłouczulającego stanów przedrakowych i nowotworów skóry. Terapia PDT jest powszechnie stosowana również w leczeniu trądziku.

Diagnostyka Fotodynamiczna PDT

Za pomocą substancji fototoksycznych i specjalnego światła zawartego w lampie Wooda można wykonywać diagnostykę fotodynamiczną (PDD) rozległości stanów przedrakowych czy niektórych nowotworów skóry. Terapia ta idealnie nadaje się do zwalczania nowotworów skóry, ponieważ tkanki zdrowe pozostają nienaruszone. Terapię fotodynamiczną można również wykonać w miejscach, gdzie interwencja chirurgiczna jest niewskazana lub niemożliwa, co czyni ją bardzo uniwersalną. W Polsce terapią tą zajmuje się niewiele ośrodków. Nasz ośrodek jako jeden z niewielu w Polsce, oferuje Państwu możliwość leczenia tą metodą.

Wskazania do terapii fotodynamicznej PDT

Terapia fotodynamiczna PDT służy głównie do leczenia takich schorzeń jak:

  • rogowacenie słoneczne (AK)
  • rak podstawnokomórkowy (BCC) i niedoszczętność wycięcia raka
  • plamy posłoneczne
  • świetlne zapalenie czerwieni wargowej
  • choroba Bowena, choroba Queyrata i choroba Pageta
  • leukoplakia – stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg
  • erytroplakia – stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych
  • liszaj twardzinowy sromu i prącia
  • oporne brodawki wirusowe – tzw. kurzajki rąk i stóp
  • oporne brodawki narządów płciowych- kłykciny kończyste
  • brodawki płaskie
  • przerostowe blizny/ keloidy
  • Fotoodmładzanie
  • Trądzik różowaty
  • Trądzik pospolity odporny na inne formy leczenia
  • ziarniniak obrączkowaty
  • porokeratoza
  • obumieranie tłuszczakowate
  • zwyrodnienie plamki żółtej w oku
  • nowotwory złośliwe i stany przednowotworowe
  • inne choroby skóry
  • uporczywy świąd sromu

Leczenie fotodynamiczne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Zaletą PDT jest jej punktowe działanie, w przeciwieństwie do radioterapii i chemioterapii. Nie pozostawia ona skutków ubocznych dla całego ciała, w przeciwieństwie do innych metod leczenia nowotworów, dlatego jest to jedna z najlepszych form pomocy dla Ciebie. Skuteczność tej metody wynosi od 90 procent do 97 procent, zależnie od schorzenia.

Terapia fotodynamiczna jest nieinwazyjna, dzięki czemu nie ingeruje się w zdrowe tkanki organizmu. Pozwala skupić się wyłącznie na obszarach skóry ze zmianami. Przez to terapia ta idealnie nadaje się do zwalczania nowotworów skóry, ponieważ tkanki zdrowe pozostają nienaruszone. Terapię fotodynamiczną można również wykonać w miejscach, gdzie interwencja chirurgiczna jest niewskazana lub niemożliwa, co czyni ją bardzo uniwersalną.

Podczas terapii stosuje się związki światłoczułe, które w połączeniu ze światłem o określonej długości (od 400 do 700 nanometrów) oddziałują na chore komórki (w tym komórki nowotworowe) i mikroogranizmy (wirusy, bakterie i grzyby). Terapia jest nieinwazyjna, chociaż światło wnika w głąb skóry. Przeznaczona jest do eliminowania zmian powierzchniowych.

TERAPIA FOTODYNAMICZNA jest nowoczesną i uznaną na całym świecie metodą leczenia stosowaną w dermatologii. Nasz ośrodek Derm-art w Gdyni jako jeden z niewielu w Polsce, oferuje Państwu możliwość leczenia tą metodą.

Jak działa terapia fotodynamiczna PDT

Metoda PDT polega na zastosowaniu środka światło-uczulającego. Współdziałają tu trzy składniki: Fotouczulacz, światło i tlen. Żaden z nich sam nie jest w stanie wywołać reakcji, która mogłaby doprowadzić do zniszczenia komórek. Dzięki współdziałaniu tych trzech czynników w tym samym czasie jednocześnie dochodzi do reakcji fotocytotoksycznej, która doprowadza do zniszczenia chorych komórek.

W Indywidualnej Specjalistycznej Praktyce Lekarskiej prof. Waldemara Placka na terenie ośrodka Derm-art. w Gdyni stosuje się preparat światłouczulający (aminolewulinian metylu lub kwas aminolewulinowy), który podawany jest zewnętrznie w postaci żelu, plasterków lub maści. Ma on za zadanie w sposób selektywny zgromadzić się w komórkach zmienionych chorobowo naskórka, skóry czy błon śluzowych. Emitując wiązkę światła o określonej długości fali dostarczamy energię, która sprawia, że komórki chore zostają zniszczone. Zdrowe zaś nie ulegają uszkodzeniu. PDT bezpośrednio na komórki oddziałuje poprzez powstanie tlenu singletowego i wolnych rodników, co prowadzi do zmian w błonach komórkowych oraz obrzęku i autolizy komórek. Lampa do Terapii Fotodynamicznej emituje światło czerwone o długości fali 640 nm.

Zaletami PDT jest wysoka selektywność, dobry efekt kosmetyczny, mniej efektów niepożądanych niż przy chemioterapii i duże bezpieczeństwo. Wady to wysoki koszt sprzętu i fotouczulaczy. Wiązka światła może docierać na określoną głębokość, penetrując w głąb tkanki do 7 mm, przez co docieramy do zmian usytuowanych powierzchownie. Po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienie, obrzęk lub ból w miejscu naświetlanej zmiany, dolegliwości te ustępują samoistnie. Dzięki tej metodzie pacjent nie zostaje okaleczony (co może się zdarzać po zastosowaniu kriochirurgii czy tradycyjnego chirurgicznego usunięcia zmian), nie występują zbliznowacenia, zaraz po zabiegu można wrócić do swoich codziennych obowiązków, stan po zabiegu goi się szybko.

Przebieg zabiegu terapii fotodynamicznej PDT
w Derm-art Gdynia

Zabieg terapii fotodynamicznej jest szybki i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania.

Zabieg polega na nałożeniu na zmieniono chorobowe obszary substancji fotouczulającej – kwasu aminolewulinowego, który wchodzi w reakcje z promieniowaniem zamiast UV musi być świetlnym o odpowiedniej długości fali.

W wyniku powstałej reakcji powstają reaktywne formy tlenu. Substancje te powodują wybiórcze uszkodzenie komórek zmienionych chorobowo. Terapia skuteczna jest w leczeniu przewlekłych zakażeń wirusowych, stanów przednowotworowych oraz wczesnych stadiach nowotworów skóry. Znajduje także zastosowanie w innych, rzadkich i trudnych w leczeniu jednostkach chorobowych jak liszaj twardzinowy czy obumieranie tłuszczakowate.

Możemy go podzielić na etapy – Poszczególne etapy zabiegu PDT:

1. Przygotowanie zmiany.
Nakładanie leku fotouczulającego na miejsce zmienione chorobowo wraz z marginesem tkanek niezmienionych klinicznie – na miejsce pokryte lekiem nakładany jest opatrunek.
2. Naświetlanie
Po 3 godzinach obszar, na który nałożony został lek, jest naświetlany specjalną lampą LED Triwings przez 20-30 min.
Po zabiegu powstaje rumień, a następnie nadżerka tylko w obszarze miejsca zmienionego chorobowo.

Bezpośrednio po naświetlaniu pacjent może iść do domu.

Po wykonanym zabiegu lekarz poinformuje Państwa o wizytach kontrolnych, fotoprotekcji i pielęgnacji. W ciągu kolejnych dni po zabiegu może pojawić się powierzchowna rana, która szybko się goi. Taki przebieg jest normalny i świadczy o tym, że proces fotodynamiczny przebieg prawidłowo.

Zalety terapii fotodynamicznej PDT

  • Wysoka skuteczność
  • Duże bezpieczeństwo
  • Zabieg praktycznie bezbolesny
  • Dobry efekt kosmetyczny
  • Możliwość wielokrotnego powtarzania zabiegu bez zagrożenia kumulacją środka toksycznego

WYNIKI LECZENIA

Skuteczność terapii fotodynamicznej wynosi, w zależności od schorzenia, 90%-97%. Pozwala osiągnąć bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od kriochirurgii, czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Dotyczy to zwłaszcza raków skóry w tzw. trudnych lokalizacjach np. na powiekach, w okolicach oka, kąta nosa, skrzydełka nosa czy na policzkach. Dzięki zastosowaniu PDT pacjent może uniknąć trudnych, często wieloetapowych operacji, nierzadko o okaleczającym charakterze.

Diagnostyka fotodynamiczna PDD
w Derm-art Gdynia

Diagnostyka fotodynamiczna (PDD) opiera się na wykrywaniu zjawisk kumulacji w uszkodzonych lub chorych komórkach (stan przednowotworowy lub nowotwór) określonych związków chemicznych – porfiryn. Mechanizm diagnozowania nie jest skomplikowany. Na początek na zmienioną chorobowo skórę nanosi się fotouczulacz w formie maści zawierającej odpowiednią substancję (kwas 5-α-lewulinowy lub jego metylowa pochodna). Pozostaje ona na skórze na okres około 3 godzin. Następnie zmiana jest oglądana w niebieskim świetle. W związku z istnieniem zjawiska kumulacji barwnika przez komórki nowotworowe lub uszkodzone, w tym specjalnym niebieskim świetle będą one „świeciły” na różowo, czerwono lub pomarańczowo. Dzięki temu mechanizmowi w czasie badania można zobaczyć cały uszkodzony obszar, nawet ten, który nie jest widoczny gołym okiem.

Derm-art oferuje Państwu usługi w zakresie diagnostyki i terapii fotodynamicznej. Nasza firma znajduje się w Trójmieście, w Gdyni. Wykwalifikowana kadra lekarska, będącą specjalistami w swoich dziedzinach, w której skład wchodzą profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy nauk medycznych z wieloletnim doświadczeniem prowadzi Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie. Słyniemy z profesjonalnego podejścia do naszych pacjentów, więc mogą Państwo liczyć nie tylko na precyzyjnie i skutecznie wykonany zabieg, ale również na przyjemną atmosferę. Świadczą o nas lata doświadczenia i setki zadowolonych pacjentów. Gwarantujemy, że zrobimy wszystko, aby Państwu pomóc, zgodnie ze składaną przez nasz zespół Przysięgą Hipokratesa. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Historia powstania terapii fotodynamicznej PDT

Historia metody fotodynamicznej sięga kilku tysięcy lat wstecz. Lecznicze zastosowanie światła opisali jako pierwsi starożytni lekarze egipscy, a wzmianki o wykorzystywaniu substancji fotouczulających odnaleźć można w pismach z V i IV wieku p.n.e. Nowożytni lekarze zaczęli wykorzystywać PDT wraz z końcem XIX wieku.

Krótka historia metody nowożytnej:

rok 1900 – profesor Oscar Raab odkrył, że umieszczenie drobnoustrojów w roztworze oranżu akrylowego powoduje, że giną one po naświetleniu światłem słonecznym, natomiast umieszczenie ich w wodzie i naświetlanie nie daje żadnych zmian.
rok 1902 – udowodniono, że obecność tlenu jest niezbędna do zainicjowania reakcji fitotoksycznej.
początek XX wieku – pierwsze próby przeprowadzenia terapii (z wykorzystaniem promieni słonecznych i uczulonych roztworem eozyny m.in. komórek nowotworowych skóry).
rok 1904 – wprowadzenie terminu „terapia fotodynamiczna”.
rok 1924 – pierwsza próba wykorzystania mechanizmu gromadzenia barwników porfirynowych przez tkanki nowotworowe w diagnostyce – profesor Policard.
rok 1929 – prof. Fischer otrzymuje nagrodę Nobla za badania nad porfiryną.
lata 40te XX wieku – udowodniono, że komórki nowotworowe gromadzą więcej fotouczulacza (porfiryn) niż zdrowe tkanki.
w kolejnych latach przełomowe odkrycie, po którym nastąpił gwałtowny rozwój metody – wyizolowanie mieszaniny zawierającej pochodne porfirynowe (HpD – Hematoporphyrin Derivatves), które gromadziły się tylko selektywnie w komórkach nowotworowych, pozostając tam na kilkadziesiąt godzin.