Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Testy alergiczne naskórkowe, płatkowe

Testy alergiczne są podstawowymi badaniami chorych cierpiących na choroby alergiczne skóry. Alergologia dermatologiczna, jest dziedziną łączącą w sobie dwie specjalności alergologię, która obejmuje ponadto astmę, katar sienny, i alergiczne zapalenie spojówek poza chorobami alergicznymi skóry jak pokrzywka, atopowe zapalenie skóry i wyprysk. Alergiczne choroby skóry różnią się od innych chorób alergicznych przede wszystkim tym, że nie zawsze udaje się ujawnić przyczynę choroby, a ponadto istnieją postaci wyprysku i pokrzywki, które występują na podłożu innym niż alergiczne. Dlatego alergolodzy przeceniają testy alergiczne i są bezsilni, jeżeli nie mogą znaleźć alergenu odpowiedzialnego za alergiczna chorobę skóry. Testy alergiczne w dermatologii są tylko badaniem dodatkowym mogącym ułatwić wyznaczenie postępowania terapeutycznego, nie stanowią jednak badań podstawowych. Zapraszamy do skorzystania z oferty Indywidualnych Specjalistycznych Praktyk Lekarskich praktykujących na terenie ośrodka Derm-art, w Gdyni, które zajmują się także przeprowadzaniem testów płatkowych

Testy alergiczne Gdynia

Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie prof. Waldemara Placka, dr med. Piotra Szlązaka, dr hab. Magdaleny Trzeciak i lek. Tomasza Iwanowskiego wykonują testy płatkowe oparte o produkty Benemedo True test. True testy wykrywają głównie uczulenia kontaktowe na 36 alergenów standardu europejskiego, które mogą być przyczyną kontaktowego wyprysku alergicznego. Niestety część pacjentów cierpi na niealergiczny wyprysk kontaktowy, w przebiegu, którego testy płatkowe wypadają ujemnie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby pacjenta są kwestią priorytetową. Specjaliści prowadzący te Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie dbają o komfort pacjentów każdego dnia, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom i dobierając najlepszą drogę do diagnostyki i wyleczenia dolegliwości dermatologicznych. Piękna i zadbana skóra jest z pewnością dla Państwa niezwykle ważna, dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z przypominających jakąś chorobę alergiczną skóry warto poprosić o pomoc doświadczonych dermatologów. Testy te wykonujemy sami. Natomiast w przypadku atopowego zapalenia skóry i pokrzywki niekiedy konieczne jest wykonanie badania krwi na poziom immunoglobulin w klasie IgE, a nawet swoiste przeciwciała skierowane przeciwko konkretnym alergenom pokarmowym i wziewnym. Gabinety działające w lokalu Derm-artu nie wykonują testów punktowych prick.

Testy alergiczne płatkowe w Gdyni

Testy płatkowe są podstawową metodą badania alergii kontaktowej. Najbardziej dogodnym miejscem do ich wykonywania jest skóra pleców. Alergeny znajdują się na skrawkach bibuły. Całość przymocowuje się do skóry pleców za pomocą przylepca. Czynność tę wykonuje się w poniedziałek lub we wtorek. Po 48 godzinach zdejmuje się testy. I odczyt wykonuje się pół godziny po zdjęciu plastrów, drugi po 72 godzinach, następne odczyty wykonuje się w ustalone dni w zależności od wskazań, najpóźniej odczyt dokonuje się po 7-9 dobach. Dlatego wyjątkowo to badanie przeprowadzane jest przez kilku różnych lekarzy.

Przeprowadzanie testów alergicznych płatkowych

Testy płatkowe w gabinetach Indywidualnych Specjalistycznych Praktyk Lekarskich działających w ośrodku Derm-art. w Gdyni są jednymi z najpopularniejszych testów alergicznych Ich zasada opiera się na sprawdzeniu reakcji naskórka i skóry na dany antygen (hapten). Płatkowe testy pozwalają wykryć alergię kontaktową na metale, leki, składowe gumy, zapachy, składniki kosmetyków i in. Wyniki badania omawia lekarz, który zlecił wykonanie testów i spotyka się z pacjentem jako ostatni. Jeżeli wystąpiły reakcje dodatnie pacjent otrzymuje wynik wraz z interpretacją i zaleceniami terapeutycznymi, a niekiedy i dietetycznymi. Całość zostaje przedstawiona Państwu w zrozumiały sposób, dzięki czemu zniwelowany zostaje strach przed testami. Testy alergiczne nie są bolesne i dobierane są przez specjalistę w zależności od danej alergii i jej przebiegu. Zapraszamy do kontaktu z rejestracją w przypadku jakichkolwiek problemów skórnych lub alergicznych. Lekarze prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie służą pomocą na każdym etapie postępowania diagnostycznego i wykonywania testów.