Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Dermatoskopia i wideodermatoskopia

Gdynia, Gdańsk czy Sopot to nadmorskie miejscowości, których mieszkańcy są szczególnie narażeni na nowotwory złośliwe skóry, ze względu na styl życia i częste przesiadywanie na plaży. Badanie znamion barwnikowych powinno być częścią profilaktyki stosowaną przez każdego mieszkańca Trójmiasta i okolic. Lekarz dermatolog przeprowadza tego typu badanie za pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Te urządzenia pozwalają na dokładną ocenę zmian skórnych, wczesne wykrycie czerniaka, a także wytypowanie znamion o charakterze niezłośliwym. Jeśli chcą Państwo ocenić stan swoich znamion lub w Państwa rodzinie występuje rak skóry, najlepszą decyzją powinna być dermatoskopia. Nasz gabinet dermatologiczny Derm-art mieści się w Gdyni – to właśnie tu polecamy wykonanie badań profilaktycznych osobom w każdym wieku.

Dermatoskopia a wideodermatoskopia – czym się różnią?

Można powiedzieć, że dermatoskopia jest podstawową formą oceny zmian skórnych. Lekarz przy pomocy specjalnego urządzenia, jakim jest dermatoskop, ogląda wszystkie znamiona melanocytowe popularnie zwane „pieprzyki” oraz inne znamiona, wydając jednocześnie opinie o ich typie. Taka forma diagnostyki jest idealna dla osób, które nie mają zbyt wielu znamion i samodzielnie je obserwują. Lekarze o wieloletnim doświadczeniu, liczni profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy nauk medycznych, którzy pracują w naszej klinice, są w stanie rozpoznać zarówno złośliwe, jak i łagodne zmiany za pomocą tego badania.

Pacjentom, którzy mają na ciele kilkadziesiąt znamion melanocytowych popularnie zwanych”pieprzykami”, a do tego część z nich regularnie się zmienia, polecamy wideodermatoskopię w Gdyni. Polega na prezentacji wybranych zmian barwnikowych na ekranie komputera. Obrazy można zapisać w postaci zdjęć, które przy kolejnym badaniu są traktowane jako punkt odniesienia do oceny, czy wybrane znamię uległo przekształceniu. Każda przebadana zmiana zostaje zmierzona i dokładnie opisana, co dodatkowo ułatwia jej kontrolę przy kolejnej wizycie.

Obydwie metody diagnostyki są nieinwazyjne i nie wymagają specjalnego przygotowania do badania.

Dermatoskopia i wideodermatoskopia w Gdyni

Nie ma znaczenia, czy Państwa wyborem jest wideodermatoskopia, czy dermatoskopia . Nasz Ośrodek w Gdyni i działające w nim Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie są idealnym miejscem na przeprowadzenie każdego z tych badań. Nasi lekarze pomogą Państwu wybrać odpowiedni rodzaj diagnostyki i przeprowadzą badania każdej zmiany melanocytowej lub podejrzanej o to, że jest to złośliwa zmiana melanocytowa, występującej na skórze i błonach śluzowych dostępnych badaniu. Jeśli dermatolog stwierdzi zmianę melanocytową, która kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego, skieruje Państwo na ten zabieg i wyjaśni dalsze kroki, które powinny zostać podjęte. Lekarze prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie w ośrodku Derm-art w Gdyni na terenie Trójmiasta wykonują również zabiegi dermatochirurgiczne pozwalające na usunięcie zmian podejrzanych lub wczesnych czerniaków. Jedynie pacjencji ze zmianami zaawansowanymi z rozpoznanym przedoperacyjnie czerniakiem wymagający kontroli węzłów chłonnych już na tym etapie rozpoznania kierowani są do chirurga onkologa od razu. W razie usunięcia sporego fragmentu skóry ze zmianami, nie muszą się Państwo także obawiać blizn. Nasi specjaliści,prowadzący Indywidualne Specjalistyczne Praktyki Lekarskie, oferują też zabiegi dermatologiczne redukujące blizny.