Derm-art

Zdrowie jest najwyższą wartością, a piękno czyni nas szczęśliwszymi

Mezoterapia okolicy oczu preparatem Sunekos 200 Gdynia

Mezoterapia okolicy oczu preparatem Sunekos 200 w Indywidualnej Specjalistycznej Praktyce Lekarskiej prof. Waldemar Placek Gdynia Ośrodek Derm-art

Dobrze wiemy, że okolica oczodołowa świadczy o zmęczeniu, o wieku i jest jedną z najważniejszych części twarzy mówiącą o urodzie. Dopóki skóra powiek jest dobrze nawilżona i naprężona nie ma problemu z dobrym makijażem, który potrafi wszystko zatuszować i podkreślić urodę oka. Cienie wokół oczu i zmarszczki wokół oczu, worki i zmarszczki pod oczami są objawami zmęczenia, starzenia się, a przede wszystkim złego wyglądu.

W dzisiejszych czasach cały wysiłek, zarówno w zakresie chirurgii powiek jak i metod zachowawczych polegających na  wstrzykiwaniu wypełniaczy do tkanek miękkich idzie w takim kierunku, aby przeciwdziałać wszystkim problemom związanym z konturami oczu. (toksyna botulinowa, wypełnianie okolicy jarzmowej, wypełnianie kwasem hialuronowym cienkich zmarszczek i doliny łez, plazma). Podawanie wypełniaczy do tkanek miękkich jest drugą co do częstości procedurą minimalnie inwazyjną wykonywaną coraz częściej z roku na rok.  Zarówno skład wypełniacza, jak i techniki wstrzykiwania mają fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia pożądanego wyniku.

Jakość skóry podoczodołowej jest jednym z powodów starzenia się tego obszaru. Skóra powiek jest bardzo cienka i pozwala na uwidocznienie na powierzchni tego co dzieje się pod skórą. Na tym poziomie, kiedy dochodzi do ścieńczenia tkanki podskórnej, skóra ma bliski związek z mięśniem okrężnym oka i naczyniami. Prowadzi to do tego, że wraz z wiekiem, zmiany w obrębie powiek i wokół oczu są bardziej uwidocznione w porównaniu z resztą skóry twarzy. Cienka i przezroczysta skóra powiek pozwala na jedynie delikatny makijaż tuszujący „przepuklinki”, a leżące poniżej tkanki miękkie środkowej części twarzy, w tym solidna podskórna sieć naczyniowa mięśnia okrężnego oka powoduje ciemniejszy wygląd skóry. Ponadto płyny mogą gromadzić się w obszarze tkanek miękkich okołooczodołowych, powodując: obrzęk powiek, tzw. worki. Podoczodołowe worki mogą się powiększyć z powodu łagodnego uwypuklenia (protruzji) tłuszczu z jamy oczodołowej. Zmiany anatomiczne związane z wiekiem w tkankach miękkich obejmują zanik podskórnej tkanki tłuszczowej i utratę objętości w okolicy policzkowej, przerost mięśnia okrężnego oka, oraz pseudoprzepuklinę podoczodołową oka spowodowaną przerostem tkanki włóknisto-tłuszczowej.

Osobliwa budowa skóry i układ anatomiczny oczodołu  wymaga wprowadzenia specjalnych produktów. Chociaż podstawową metodą leczenia stały się wypełniacze z kwasem hialuronowym usieciowanym (HA) do wyboru w wielu formulacjach, aby poprawić nieprawidłowości konturów oczu, użycie zwykłego wypełniacza może być bardzo skomplikowane w tym regionie i może powodować  nagromadzenie nieprawidłowo wstrzykniętego produktu. Celowanie w macierz pozakomórkową (ECM) jest prawdziwie zaawansowanym rozwiązaniem w przywracaniu estetycznego wyglądu  powiek i okolicy oczodołowej, ponieważ jest oparte na fizjologicznej bioregeneracji skóry poprzez stymulowanie produkcji nowego kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego. Efekty są dwojakie: zapadnięty obszar zostaje uniesiony, a skóra pobudzona do produkcji kolagenu i elastyny, dając ponowne, jakby samoistne wypełnienie okolicy oka.

Właśnie SUNEKOS® 200 do wstrzykiwań (Professional Dietetics, Mediolan, Włochy) jest zabiegiem ukierunkowanym na pobudzenie macierzy pozakomórkowej skóry właściwej (ECM). Zawiera niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (HA) i opatentowaną mieszankę aminokwasów  powodując fizjologiczne pobudzanie  produkcji nowego kolagenu i elastyny w obrębie ostrzykniętego obszaru. Zabieg charakteryzuje się dobrą tolerancją i estetycznym wyglądem. Należy podkreślić, że wydajność tego produktu w obrębie oczodołu jest szczególnie dobra ze względu na ekstremalną płynność odpowiedni skład formuły.

Techniki wstrzyknięć Sunekos

Ponieważ okolica oczodołowa należy do najtrudniejszych miejsc do zabiegów przeciwstarzeniowych, odmładzających  i estetycznych, lekarz musi bardzo dokładnie znać anatomię twarzy aby móc wstrzykiwać w tę okolicę jakiekolwiek preparaty do zabiegów estetycznych. Trzeba pamiętać, że obie powieki górna i dolna mają część ruchomą i nieruchomą.

Najlepszą z opisywanych w literaturze i z przeprowadzanych w moim gabinecie technik okazała się technika wstrzykiwania linijnego podnaskórkowo wzdłuż linii i zmarszczek igłą 30G w części ruchome powiek i zmarszczki promieniste kąta zewnętrznego oka tzw. „kurze łapki” oraz bolusy w części nieruchome powiek górnej i dolnej. Zabieg jest niebolesny, przeprowadza się go w znieczuleniu powierzchownym uzyskanym po 20-30 minutach po aplikacji jednego z kremów zawierających lidokainę prilokainę, anestezynę i inne substancje znieczulające. Pacjent musi podać, czy na którąś z tych substancji nie jest uczulony, wtedy można skład zmienić.

Obserwacje i Efekty zabiegu Sunekos – Mezoterapia

Obserwacje własne, co potwierdziły  wyniki kliniczne i instrumentalne opublikowane w piśmiennictwie wyraźnie wykazały, że zabieg mezoterapii iniekcyjnej w okolicach oczu preparatem SUNEKOS® 200 posiada ważne walory estetyczne. W badaniu określono statystycznie istotną redukcję kurzych łapek (podnoszenie/ efekt przeciwzmarszczkowy) po trzecim zabiegu; a także rozjaśnienie skóry i poprawa kolorytu skóry (efekt troficzny) od 2 miesięcy po pierwszym zabiegu wstrzyknięcia. Dlatego zmarszczki wokół oczu, cienie i worki podoczodołowe są ogólnie mniej widoczne i wyraźne. Tolerancję produktu końcowego oceniono jako dobrą/doskonałą; w rzeczywistości nie ma nieoczekiwanych działań niepożądanych związanych z procedurą wstrzykiwania.. Najbardziej interesującym wynikiem, naszym zdaniem, jest postępowa poprawa wyników w czasie w ciągu 3 miesięcy i dłużej po pierwszym zabiegu.  SUNEKOS® 200 jest pierwszym preparatem zawierającym  kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej. Ponieważ usieciowane produkty HA jak wiadomo, mają niższy profil bezpieczeństwa i biologiczną aktywność. Dlatego warto zastosować ten preparat na poprawę wyglądu oczu na Sylwestra. Tak , proszę Państwa. O to trzeba zadbać już 3 miesiące wcześniej. Przed Sylwestrem można pójść do kosmetyczki na maseczkę, masaż  i dobry makijaż.

            SUNEKOS® 200  zdobył w 2019 roku nagrodę Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych „Perła Dermatologii Estetycznej”